Brodka

Home / Brodka

Monika Brodka – zapoznaj się z biografią artystki.

Jeszcze na długo przed pojawieniem się Brodki na rynku fonograficznym wiadomo było, iż będzie to wyjątkowe wydarzenie. Pomimo młodego wieku jest postacią na tyle wyrazistą, że trudno jest ją wtłoczyć w którykolwiek ze stereotypów: „artystki z gór”, „Idola”, młodej debiutantki w świecie showbiznesu”.

Z gór Brodka wyniosła muzyczną wrażliwość i zadziorny charakter – potrafi walczyć o swoje i konsekwentnie dążyć do celu.

W 2004 r. wygrała pierwszą nagrodę w trzeciej edycji programu „Idol”, zdobywając 69% głosów. W tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta pt. „Album”, zawierająca wersje starych przebojów soulowych oraz nowe utwory, których była współautorką. Single z tej płyty to „Ten” i „Dziewczyna mojego chłopaka”.

W grudniu 2004 Monika otrzymała nominację do nagrody „Paszport Polityki” w kategorii „Estrada” oraz do Fryderyków 2004 w kategorii – Nowa Twarz Fonografii, Wokalistka Roku oraz Album Roku. Rok później otrzymała nagrodę Eska Music Awards 2005 w kategorii Debiut roku.

10 czerwca 2005 wygrała w głosowaniu widzów konkurs Opolskie Premiery, otrzymała także nagrodę słuchaczy Jedynki Polskiego Radia oraz nagrodę muzycznego programu Telewizyjnej Jedynki „Stratosfera”. Drugiego dnia Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – Opole 2005 została wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii debiut.

20 listopada 2006 roku ukazała się druga płyta wokalistki – „Moje Piosenki”, która tak jak poprzednia osiągnęła status złotej.

Pomimo młodego wieku artystki, album jest niezwykle dojrzały. Brodka zachwyca wszystkich wrażliwością i świeżością muzyczną, a przede wszystkim wspaniałym głosem.

Monika znana jest także z doskonałego gustu i wyczucia w modzie. Tytuły „Newsweek” i „Viva” ogłosiły ją Najlepiej Ubraną Kobietą 2009 roku.

Kolejnym projektem muzycznym w jakim Monika wzięła udział była płyta „Tesla” grupy Silver Rocket gdzie zaśpiewała utwór „Niagara Falls” oraz nagranie piosenek (muzyka: Marcin Macuk) do serialu TVN „Brzydula”. Realizując swoją pozamuzyczną pasję Brodka ukończyła w 2008 roku Akademię Fotografii.

20 września 2010 ukazała się najnowsza płyta Brodki GRANDA.

Granda Moniki Brodki to radykalny wrot w jej karierze. Bogatsza o życiowe doświadczenia, pewna siebie i gotowa na artystyczne eksperymenty, artystka wraca z bezkompromisowym materiałem, z którym utożsamia się od początku do końca. Po czterech latach od ukazania się „Moich piosenek” Brodka zrobiła sobie przerwę od pracy w studio. Postanowiła zastanowić się, o czym naprawdę chce śpiewać, jaki jest jej muzyczny charakter. Poszukiwania zajęły jej cztery lata. Ich rezultatem stała się „Granda”.
Producentem płyty jest Bartosz Dziedzic.

Granda to muzyczny eklektyzm. To album, który trudno zaszufladkować i na tym, między innymi, polega jego siła.

Monika Brodka za płytę ‚Granda’ otrzymała nominacje do Fryderyków 2011 w 9 kategoriach:
– Autor Roku, Kompozytor Roku, Wokalistka Roku, Album Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku, Wideoklip Roku, Najlepsza Oprawa Graficzna Albumu oraz 2 nominacje w kategorii Piosenka Roku.

Zwyciężyła w kategorii Wokalistka Roku, Album Roku Pop i Produkcja Muzyczna Roku.

Granda promowana była dwoma trasami koncertowymi „Granda Tour I” i „Granda Tour II” oraz letnią trasą koncertową.
Monika z zespołem zagrała łącznie ponad 60 koncertów.

7 listopada 2011 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej Monika otrzymała nagrodę Programu Trzeciego Polskiego Radia „Mateusza” – za płytę Granda („w uznaniu dynamicznego rozwoju osobowości twórczej i odważnego spojrzenia w przyszłość).

Album Granda został sprzedany w nakładzie 60 000 egzemplarzy, co dało mu status
Podwójnie Platynowej Płyty.


Otrzymała dwie nominacje do nagrody Fryderyk 2012 w kategoriach: Wokalistka Roku oraz Wideoklip Roku („Krzyżówka dnia”). 26 kwietnia 2012r. artystka otrzymała nagrodę za Wideoklip Roku.

30 maja 2012 odbyła się premiera EP-ki „LAX”.
Na mini-albumie „LAX”, poza dwiema premierowymi piosenkami: „Varsovie” i „Dancing Shoes” znalazły się remiksy
autorstwa Kamp!, Bueno Bros, Auera i Grega Kozo z paryskiego
duetu didżejskiego Make the Girl Dance.

Zaproszeni przez Monikę artyści, eksplorują różnorodne klimaty
– od ekstremalnie tanecznych przez chillout po szalony dubstep.
EP-ka „LAX” ukazała się w formie cyfrowej, łącznie znalazło się na niej 6 utorów.

W 2012 roku Monika Brodka zagrała na zagranicznych festiwalach: CMJ Music Marathon w Nowym Jorku, Sziget Festiwal w Budapeszcie oraz na festiwalu Positivus 2012 w Salacgrivie (Łotwa).


16 października 2012 otrzymała nagrodę Najlepszy Polski Wykonawca MTV EMA 2012, tym samym przeszła do kategorii Najlepszy Artysta Europejski, w której miała okazję rywalizować z artystami z innych państw Europy.

Epka LAX miała być tylko projektem cyfrowym. Jednak w związku z ogromnym zapotrzebowaniem ze strony fanów 4 grudnia 2012 wydawnictwo ukazało się również na winylu a także w formie CD/DVD. (Na DVD znalazły się 3 teledyski).

W listopadzie i grudniu 2012 odbyła się trasa koncertowa Brodka&Paula i Karol TOUR. Obejmowała ona 8 polskich miast, bilety na każdy koncert zostały całkowicie wyprzedane. Trasa miała swoją kontynuację w marcu 2013. Brodka i Paula i Karol zagrali w Warszawie, Gdańsku oraz Łodzi.

W marcu 2013 Monika odbyła zagraniczną trasę koncertową, wraz z zespołem zagrała koncerty w Niemczech (Hannover, Potsdam), Nowym Yorku (SoundCity), Austin (Festiwal SXSW), Chicago (Copernicus Center). 4 kwietnia 2013 miała okazję zagrać podczas festiwalu Tallin Music Week w Estonii.

Brodka została nominowana do Fryderyków 2013 w trzech kategoriach: Artysta Roku, Piosenka Roku („Varsovie”) oraz Album Roku („LAX”). 25 kwietnia 2013r. artystka otrzymała Fryderyka w kategorii Piosenka Roku za utwór „Varsovie”.

W lutym 2016 Brodka zapowiedziała kolejną płytę „Clashes”. Wydawnictwo promował singiel „Horses”.
Głównym producentem nowego longplaya wokalistki został Noah Georgeson. Wielokrotnie nagradzany amerykański producent do tej pory współpracował z takimi artystami jak The Strokes, Charlotte Gainsbourg czy Natalia Newsom.

Płyta „Clashes“ ukazała się 13 maja i była to międzynarodowa premiera, tego samego dnia album ukazał się w całej Europie i nie tylko nakładem połączonych sił PLAY IT AGAIN SAM (wytwórnia m. in. Roisin Murphy, Editors, Pixies, Soap & Skin, Balthazar) i KAYAX.

Brodce w szufladkach niewygodnie. Płyta „Clashes” cała utkana jest z kontrastów. Metafizyka i zmysłowość. Posępne, kościelne organy i pełen wigoru punk rock. Teksty o namiętności, miłosnym szaleństwie, ale i o kuszącej otchłani śmierci. „Clashes” jest jak układanka, która wymaga czasu i nie zdradza swoich walorów, gdy patrzymy na garść rozsypanych elementów. Która zaskakuje, gdy pierwsze puzzle zaczynają do siebie pasować i zachwyca, gdy wszystkie trafiają na swoje miejsce, a naszym oczom ukazuje się pełny obraz.

W styczniu 2017 roku płyta „Clashes” uzyskała status Platynowej Płyty.

W marcu 2017 Brodka została nominowana do Fryderyków 2017 w trzech kategoriach: Teledysk Roku („Up In The Hill”), Utwór Roku („Horses”) oraz Album Roku Alternatyws („Clashes”).

26 kwietnia 2017 roku Monika otrzymała Fryderyka za album „Clashes” w kategorii Album Roku Alternatywa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *